باداب سورت ( چشمه های آب رنگی)

باداب سورت یک سایت طبیعی است که در ۹۵ کیلومتری جنوب شهر ساری و ۷ کیلومتری روستای اروست واقع شده است. این سایت طیف وسیعی از سازه های تراس تراپی است که در طی هزاران سال در اثر رسوبات ناشی از آب های جاری چشمه های معدنی این منطقه در دل کوه ایجاد شده است.

باداب سورت مازندران

ریشه شناسی نام باداب سورت:

کلمه باداب از دو کلمه باد + آب ساخته شده است که به معنای بخارات آب می باشد. این کلمه اشاره به گازهای چشمه های آب معدنی دارد. کلمه سورت نیز نام قدیمی روستای اروست بوده و به معنای شدت نیز می باشد.

زمین شناسی باداب سورت:

باداب سورت یکی از کم یاب ترین چشمه های آب طبیعی پلکانی است که در استان مازندران ایران واقع شده است. این چشمه های رنگی آب در ایران و در جهان بسیار نادر بوده و شامل چشمه های متعددی می باشند که آب هر یک از آنها به لحاظ رنگ، بو، مزه و حتی حجم آب با هم متفاوت می باشند.

این چشمه آب بعنوان دومین چشمه آب نمکی جهان بعد از چشمه پاموکاله در ترکیه به ثبت رسیده است.

باداب سورت در ارتفاع ۱۸۴۰ متری از سطح دریا واقع شده است. این سایت طبیعی شامل دو چشمه آب اصلی می باشد: یکی از این چشمه ها دارای حجم بالای آب بوده و بسیار شور است بطوری که در زمستان نیز یخ نمیزند. این چشمه آب دارای قطر ۱۵ متر بوده و بسیار عمیق می باشد. در روزهای گرم تابستان در برخی از نقاط این چشمه امکان شنا و آب تنی وجود دارد.

خواص درمانی چشمه آب شور :

آب شور این چشمه برای درمان دردهای مزمن پا و کمر، بیماری های پوستی، رماتیسم و سردردهای میگرنی بسیار مفید است.

چشمه آب بعدی در گوشه شمال غربی و بالای چشمه آب شور قرار گرفته است. آب این چشمه ترش، قرمز و نارنجی بوده و اکسید آهن را از عمق صخره های زیر زمینی به سطح زمین می رساند.

رسوبات و آب های معدنی این چشمه ها باعث به وجود آمدن لایه های زیبا و بی نظیری در این منطقه شده است و رسوبات پلکانی به رنگ های نارنجی، زرد و قرمز و در اندازه های متفاوت در دامنه کوه پایینی خود در گذر زمان ایجاد کرده است.

در اطراف این چشمه های رنگی بسیار زیبا، ارتفاعات و تپه های پوشیده شده از درختان کاج ، تپه ها و درختچه ها وجود دارد که منظره زیبا و چشم نوازی را ایجاد کرده است. در غرب این چشمه های رنگی ، معادن سنگ وجود دارند.

نمونه های مشابه باداب سورت در جهان:

جالب است بدانید که از این نوع چشمه در جهان فقط ۶ عدد وجود دارد. پاموکاله در ترکیه، سنگ های زرد در پارک ملی آمریکا مشهورترین این چشمه ها هستند. بایشیوای تای در چین، بگنی سن بیلیپو در ایتالیا، آگورا ال هیرو در مکزیک و تراس صورتی در نیوزلند از سایر جاذبه های طبیعی مشابه باداب سورت در جهان می باشند.

چرا باداب سورت یک چشمه آب خاص می باشد؟

  • تعداد محدود و انگشت شماری از این نوع چشمه آب در جهان وجود دارد.
  • این نوع چشمه در ایران یکتا و بی نظیر است.
  • باداب سورت دومین سایت بزرگ طبیعی ایران است.
  • در فصل بهار در این منطقه چندین چشمه آب طبیعی با طعم ها و خواص گوناگون وجود دارد.

باداب سورت ( چشمه های رنگی )

چه زمانی به چشمه های رنگی سفر کنیم؟

این منطقه چهار فصل می باشد به این معنا که در هر فصلی باداب سورت زیبایی خاص خود را دارد. اما بهترین و زیباترین فصل این منطقه، فصل بهار و اوایل پاییز می باشد.

مسیر رسیدن به باداب سورت:

رسیدن به این سایت زیبای طبیعی زیاد ساده نیست. اما دین باداب سورت واقعا ارزش تحمل این سختی را دارد. فاصله این چشمه های رنگی از تهران حدود ۳۷۰ کیلومتر می باشد. برای رسیدن به این مکان می توانید از جاده سمنان و یا مازندران استفاده کنید. اگر جاده سمنان را انتخاب کنید، برای رسیدن به باداب سورت باید از شهر سمنان به سمت مهدیشهر ، شهر میرزاد و فولاد محله عبور نمایید. سپس به روستای اروست می رسید جایی که نام باداب سورت از ان گرفته شده است.

و برای رفتن از جاده مازندران ابتدا باید از شهر ساری و سپس کیاسر عبور نمایید تا به روستای اروست برسید.

برای دیدن مسیر باداب سورت از تهران، بر روی نقشه اینجا را کلیک کنید.

 

سایر مقالات مشابه :

غار خربس از جاذبه های گردشگری جزیره قشم
دره ستارگان از جاذبه های گردشگری جزیره قشم