دریاچه چورات: جاذبه ای که توسط زلزله ایجاد شد

در دنیا مکان های زیادی وجود دارد که باید حتما قبل از مرگ از آنها دیدن کرد. این مکان های تماشایی می توانند نوع تفکر ما را تغییر دهند و این همان دلیلی است که ما باید از آنها دیدن کنیم . گاهی برای دیدن این مکان های جذاب لازم نیست که حتما به دور دنیا سفر کنیم. برخی از این مکان ها در داخل ایران زیبا قرار دارد مانند دریاچه چورات . این دریاچه خاص در استان مازندران بین ساری و کیاسر واقع شده است. دریاچه ها در هر منطقه ای که باشند یاد اور شادابی و زندگی می باشند. چرا که این دریاچه ها موقعیت استراتژیک و مهمی را برای زندگی در هر منطقه ای ایجاد می کنند.

دریاچه چورت مازندران

سن دریاچه:

دریاچه چورات در ایران یکی از دریاچه هایی است که علی رغم جوان بودنش دارای موقعیت مهم و استراتژیکی برای زندگی می باشد. این منطقه آبی که توسط درختان سرسبز احاطه گشته است یک اکوسیستم فوق العاده را ایجاد نموده است.

سد شهید رجایی یا سد سلیمان تنگه بر روی دریاچه چورات واقع شده است، و یکی دیگر از جاذبه های شهر ساری می باشد. فاصله این سد از شهر کیاسر به مدت یک ساعت می باشد. البته امکان دارد که رسیدن به این سد زیبا بیشتر از یک ساعت زمان ببرد چرا که جاده آن کوهستانی و پر پیچ و خم می باشد.

نحوه به وجود آمدن دریاچه چورات : 

بسیاری از افراد معتقدند که دریاچه چورات که مساحت آن ۲.۵ هکتار می باشد در سال ۱۳۱۸ توسط یک زمین لرزه به وجود آمده است. اهالی روستای این منطقه معتقدند که در اثر زمین لرزه ای که در کمتر از صد سال گذشته اتفاق افتاده است، دهانه چشمه ای که در آن منطقه وجود داشته است بسته شده و باعث ایجاد شدن این دریاچه شده است.

دریاچه چورات ایران یکی از زیباترین دریاچه های جهان است. زمانی که آب این دریاچه کم باشد، درختانی که در کف دریاچه وجود دارند سر از آب بیرون می آورند و معمولا بدنه آنها نیز دیده می شوند.

دریاچه چورت

بهترین فصول برای سفر به دریاچه چورات:

به دلیل آنکه این منطقه کوهستانی می باشد، بهترین فصل بازدید از این منطقه ، فصل بهار ، اواسط تابستان و اوایل پاییز می باشد. در پاییز برگ درختان از سبز به رنگ های زرد و نارنجی تغییر می کند و برگ ها در اطراف دریاچه به زمین می ریزند.

نکته جالبی که در مورد این دریاچه وجود دارد آن است که انواع بسیار متفاوتی از ماهی ها در این دریاچه وجود دارند. برخی از این ماهی ها توسط روستاییان به دریاچه انداخته شده اند و برخی دیگر توسط تخم ها و انتقال آنها به دریاچه به وجود آمده اند و طی سال ها تکثیر شده اند.

دریاچه چورت مازندران

مسیر رسیدن به دریاچه چورات بسیار جذاب و دیدنی می باشد. در منطقه سالار دره شما بعد از چند دقیقه رانندگی می توانید به جنگل برسید و بقیه مسیر را پیاده به سمت دریاچه قدم بزنید. سد سلیمان تنگه یکی از جاذبه های بسیار بزرگ برای توریست ها می باشد. همچنین این منطقه در قلب جنگل واقع شده  و می توان در داخل این دریاچه قایق رانی کرد.

جالب است بدانید که شکل ظاهری این دریاچه نیز خاص بوده و به شکل بیضی می باشد. همچنین عمق آن در قسمت های مختلف متفاوت بوده و در فصول مختلف سال عمق دریاچه تغییر می کند.

 

سایر مقالات مشابه:

باداب سورت ( چشمه های آب رنگی) 

ماه عسل در ایران ، بهترین مقاصد گردشگری