هشت عادت که در فرهنگ های دیگر بی ادبی محسوب می شود

عادت هایی که در برخی کشورها بی ادبی محسوب می شود

شاید باور نکنید و یا حتی تعجب کنید از اینکه بدانید برخی از عادت هایی که در کشور شما معمول بوده و حتی مهربانی شما را می رساند، در برخی از کشورها نشانه بی ادبی و حتی توهین باشد! اما این واقعیت دارد و ما در این مقاله سعی داریم تا شما را با هشت عادت معمولی که در برخی از کشورها بی ادبی و یا حتی توهین محسوب می شود آشنا کنیم. با ما همراه باشید:

جالب است بدانید که برخی رفتارهای روزمره و عادت های معمول شما در برخی از کشورها می تواند مجازات به همراه داشته باشد! پس توصیه می کنیم که در صورتی که قصد سفر به کشوری بیگانه را دارید قبل از رفتن به آن کشور از آدام و رسوم و فرهنگ آنها اطلاعاتی کسب کنید تا دچار مشکل نشوید و سفر خوبی را داشته باشید.

در زیر به بررسی هشت عادت معمول می پردازیم که در برخی کشورها قدغن بوده و یا بی ادبی محسوب می گردد:

  • انعام دادن:

انعام دادن در کشورهای مختلف متفاوت می باشد. مثلا در ایران این امر بسیار معمول است که شما به گارسون، نگهبان و یا کارگر کارواش انعام بدهید. اما باید بدانید که در ژاپن انعام دادن به منزله توهین می باشد. زیرا در ژاپن دادن خدمات عالی از وظایف نرمال می باشد و انعام دادن شما به معنای این است که از خدمت گرفته شده راضی نیستید و فکر میکنید خدمات عالی تری می توانستید دریافت نمایید.

در بیشتر کشورهای اروپایی، خاورمیانه و استرالیا دادن انعام معمول بوده و بعنوان تشکر شما از کسی ست که به شما خدمت می کند. پس دادن انعام در این کشورها بسیار پسندیده می باشد.

انعام دادن

  • بازکردن هدیه:

در ایران وقتی هدیه ای دریافت می کنید بسیار پسندیده است که هدیه را در جلوی خود شخص باز کرده و از دریافت آن ابراز خوشحالی و رضایت کنید. و از فردی که به شما هدیه داده در همانجا تشکر کنید. اما در چین، هند و کشورهای اطراف انها، باید هدیه در خفا و تنهایی باز شود! زیرا باز کردن هدیه در ملاء عام به معنای عدم اعتماد به نفس و عدم داشتن کنترل بر روی خود تلقی می شود. زیرا چنین برداشت می شود که فردی که هدیه را دریافت کرده انتظار دریافت این هدیه را داشته است.

در چین شما هرگز نباید هدیه ای را بدون بسته بندی (کادو پیچی) به کسی بدهید، زیرا این کار بسیار بی ادبی تلقی می شود.

    باز کردن هدیه
  • استفاده از دست چپ:

در برخی کشورها و مکان ها بر این باورند که دست چپ پاک نیست! این باور بر این اساس است که شما با دست چپ طهارت انجام می دهید اما با دست راست غذا می خورید! با اینکه با پیشرفت تکنولوژی در حال حاضر در بسیاری از کشورها از توالت هایی استفاده می شود که بدون دخالت دست طهارت انجام می شود؛ اما با این حال این باور همچنان در برخی از نقاط دنیا مانند خاورمیانه، بخش هایی از آفریقا و هند وجود دارد. در غنا اگر با دست چپ اشاره کنید یا حرکاتی انجام دهید یا به وسایل دست بزنید به شما اخم می کنند! همچنین در این کشورها شما هیچ وقت نباید با دست چپ به کسی دست بدهید؛ حتی اگر شما چپ دست باشید!

استفاده از دست چپ

  • فین کردن در عموم:

در عربستان صعودی، فرانسه،‌چین و ژاپن، فین کردن در ملاء عام بسیار منزجر کننده می باشد. در چین و ژاپن استفاده از دستمال های پارچه ای به دستمال های کاغذی ترجیح داده می شود. در ژاپن برای فین کردن کلمه هاناکاسو را به کار می برند که به معنای ضایعات بینی می باشد. این کلمه کاملا احساس آنها را در این مورد نشان می دهد!

فین کردن در هموم

  • پچ پچ کردن

در برخی از کشورها پج پج کردن در برخی از مکان ها ناشایسته است. مثلا در گوشی صحبت کردن در سونا در فنلاند و سوئد، در معابد تایلند و کلیساهای اروپا نا پسند می باشد. همچنین پچ پچ کردن در زمان غذا خوردن در آفریقا و چین نشان دهنده عدم احترام به آشپز تلقی شده و بسیار ناپسند می باشد.

اگر از قوانین مکانی اطلاع ندارید،‌کافی است به مردم بومی نگاه کنید! اگر آنها ساکتند شما هم مانند آنها رفتار کنید!

پج پج کردن

  • پوشیدن کفش در داخل منزل:

پوشیدن کفش در داخل برخی از مکان ها بی ادبی محسوب شده و باید حتما قبل از ورود به منزل یا برخی از مکان ها کفش های خود را در بیاورید. این عادت به علت جلوگیری از ورود باکتری و میکروب ها به داخل برخی از امکان در حال اپیدمی شدن می باشد. خانه هایی که در آنها از ورود کفش به خانه جلوگیری می شود حدود شصت درصد گرد و خاک کمتری دارند. همچنین با در آوردن کفش ها در بیرون از خانه راحت تر می توان خانه را پاکیزه نگه داشت.

اما در برخی از کشورها در آوردن کفش ها در بیرون از خانه تنها برای حفظ سلامت و پاکیزگی منزل نیست؛ بلکه جزو قوانینی بوده که باید رعایت شود و ریشه در فرهنگ و تاریخ آن سرزمین دارد. در کشورهای مختلفی مانند سوئد، اسکاندیناوی، چین، کره، جزایر اقیانوس آرام مانند: هاوایی ، تایلند،‌ترکیه، هند و بسیاری از کشورهای خاورمیانه ، در داخل منزل کفش پوشیده نمی شود. در برخی از فرهنگ ها بجای کفش از صندل و یا دمپایی راحتی به جای کفش در منزل استفاده می شود. این فرهنگ رفته رفته در بسیاری از شهرهای آمریکا، اروپا و انگلستان در حال گسترش می باشد. پس اگر مطمئن نیستید که می توانید با کفش وارد منزل میزبان خود شوید، تنها کافی است از او سوال کنید!

پوشیدن کفش در داخل منزل

  • نشان دادن کف کفش یا پا

صحبت کردن در مورد پاها، نشان دادن کف پا و یا حتی کف کفش در برخی از کشورهای خاورمیانه جزو تابوها حساب می شود. زیرا بر این باورند که کف پاها معمولا کثیف است و به همین دلیل نشان دادن آنها به فرد دیگر توهین می باشد. البته اگر عادت به پنهان کردن کف پاهای خود نداشته باشید امکان دارد سهوا این کار را انجام دهید؛ اگر اینچنین شد فقط عذر خواهی کنید. بهترین راه برای پنهان کردن کف پاهایتان آن است که پای خود را روی مبل نگذارید و یا زمانی که نشسته ای پاهایتان را روی هم نگذارید!

نشان دادن کف پا یا کفش

  • امضا کردن ایمیل ها با ایموجی بوسه یا در آغوش کشیدن

تا زمانیکه فردی را به خوبی نمیشناسید سعی کنید از امضاهای رسمی استفاده کنید. چرا که استفاده از ایموجی های بوسه و در آغوش کشیدن ممکن است باعث سوء برداشت طرف مقابل شود!

البته این مورد هشتم بیشتر در مورد آمریکا و انگلستان صادق است زیرا در این دو کشور استفاده از این ایموجی ها در پایان ایمیل ها بسیار رایج است و به عنوان امضا استفاده می شود و تنها به معنای صمیمیت و حسن نیت بوده و معنای دیگری ندارد!

امضا کردن ایمیل با علامت بوسه

سایر مطالب پیشنهادی:

پومپی شهری که ساکنانش به سنگ تبدیل شدند

هفت نکته طلایی برای امنیت در سفر خارجی!