خطوط نازکا دلیلی بر وجود بیگانگان است؟

خطوط نازکا ،خطوطی هستند که در الگوهای هندسی و اشکال مختلف حیوانات ترسیم شده است. همانطور که یک هواپیما بر فراز صحرای بزرگ پرو به پرواز در می آید تغییر رنگ شن و ماسه ها از سفید به قرمز و سایه روشن آنها کاملا مشخص است. اما این همه ماجرا نیست! به تدریج اشکال هندسی بزرگی مانند ذوزنقه ، خطوط مستقیم،‌مثلث ها و دوایر بزرگی به چشم میخورد. در برخی از نقاط این اشکال، شکل های خاص تری مانند میمون، عنکبوت و یا حتی یک مرغ مگسخوار به خود می گیرند.

این اشکال و خطوط ، خطوط مشهور نازکا هستند. بیش از ۸۰ سال است که نحوه به وجود آمدن آنها و هدف از رسم آنها به شکل یک راز باقی مانده است. آیا در طراحی این خطوط بیگانگان نقش دارند؟

این خطوط در ۲۰۰ مایلی جنوب شرقی لیما در نزدیکی شهر جدید نازکا قرار گرفته است. به طور کلی بیش از ۸۰۰ خط مستقیم، ۳۰۰ شکل هندسی و ۷۰ طرح از حیوانات و گیاهان که به آنها بیومورف نیز گویند، در این منطقه وجود دارد.

طول برخی از این خطوط مستقیم نزدیک به ۳۰ مایل است و اندازه اشکال بیومورف بین ۵۰ تا ۱۲۰۰ فوت می باشد. (تقریبا به بزرگی ساختمان امپایر استریت)

خطوط نازکا

شکل وال در خطوط نازکا


آشکار شدن خطوط:

اولین بار در سال ۱۹۲۶ یک باستان شناس اهل پرو این خطوط را به طور سیستماتیک مورد مطالعه قرار داد. تشخیص این خطوط از سطح زمین بسیار دشوار می باشد. لذا اولین باری که یک هواپیما در سال ۱۹۳۰ بر فراز این خطوط پرواز کرد،‌گستره ی این خطوط مورد توجه قرار گرفت. و باعث شد که همگان در مورد خطوط نازکا به بحث و تحقیق بپردازند.

در ۲۲ ژوئن سال ۱۹۴۱ پروفسور آمریکایی به نام پاول کوزک تحقیقات و بررسی های خود را در مورد این خطوط آغاز نمود. پس از یک روز بررسی کامل ، کوزک متوجه شد که غروب خورشید در امتداد این خطوط اتفاق می افتد. پس او این بخش مربعی ۳۱۰ مایلی واقع شده در بیابان نازکا را بزرگترین کتاب نجوم جهان نامید . نتیجه گرفت که ژئوگلیف ها یک هدف مرتبط با نجوم دارند.

راه کوزک توسط ماریا ریچی محقق آلمانی ادامه یافت و بعدها به او لقب بانوی خطوط داده شد. ریچی مطالعه بر روی این خطوط را به مدت ۴۰ سال ادامه داد و برای تئوری های خود در مورد اهداف نجومی و تقویم خطوط بسیار مبارزه کرد. سرانجام ریچی در سال ۱۹۷۴ برای پژوهش های خود از سازمان ملی جئوگرافیک جایزه ای دریافت نمود.

همچنین ریچی برای محافظت از این سایت بسیار تلاش کرد. تا حدی که در یک خانه کوچک در نزدیکی کویر نازکا زندگی می کرد تا بتواند شخصا از این محل در مقابل بازدید کنندگان بی احتیاط مراقبت نماید.

خطوط نازکا چه هستند؟

این خطوط ژئوگلیف بر روی سطح زمین توسط جا به جایی سنگ ها ایجاد شده اند. صخره هایی که صحرا را پوشانده اند در اثر مجاورت با هوا اکسیده شده و رنگ آنها تیره تر شده است. زمانی که سطح این صخره ها به اندازه ۱۲ تا ۱۵ اینچ تراشیده شود، سطح زیرین روشن تر بوده و با کنتراست سطح اصلی صخره ها قرار می گیرد. از آنجایی که میزان بارندگی در این صحرا بسیار کم می باشد و فرسایش از طریق باد نیز تقریبا کم است، این طراحی ها و خطوط در حدود ۵۰۰ تا ۲۰۰۰ سال است که بدون تغییر وجود داشته و از بین نرفته اند.

دانشمندان معتقدند که بیشتر این خطوط توسط مردم نازکا رسم شده اند، این مردم در حدود ۷۰۰ سال قبل از میلاد مسیح زندگی می کرده اند.

مناطق خاصی از پامپا همانند یک تخته گچی ساده به نظر می رسد که برخی از خطوط بر روی یکدیگر همپوشانی دارند و طرح هایی با خطوط مستقیم و باستانی و مدرن تر به وجود آمده اند.

 

تئوری هایی در مورد خطوط نازکا:

تا سال ۱۹۷۰ تا زمانی که گروهی از محققان آمریکایی به پرو رفتند، نظریه های نجوم کوزک-ریچی مورد قبول همگان بود. این گروه از محققان در نمای باستان شناسی و ستاره شناسی خطوط سوراخ هایی ایجاد کردند.

یوهان راینهارد یکی از محققان نشنال جئوگرافیک از تحلیل خطوط نازکا رویکرد جدیدی را ارائه داد. او اظهار داشت: به سیستم اکولوژیکی اطراف نازکا دقت کنید، مردم نازکا در کجا قرار داشتند. در منطقه ای که تنها ۲۰ دقیقه در سال باران دریافت می کند، مشخصا آب یک عامل حیاتی و بسیار مهم بوده است.

راینهارد در کتاب معروف خود با نام: چشم اندازی در منشا و معانی خطوط نازکا عنوان کرد:

به نظر می رسد که اکثر خطوط به افق جغرافیایی و یا آسمان اشاره ای نمی کنند. بلکه نشان دهنده مکان هایی هستند که آیین های مذهبی برای به دست آوردن باران و محصولات زراعی در انها انجام می شده است.

آنتونی آونی یکی از محققان سابق نشنال جئوگرافیک معتقد است که خطوط مستقیم و اشکال ذوزنقه به آب مربوط می شود. البته نه اینکه برای به دست آوردن آب رسم شده باشند بلکه مربوط به انجام مراسم مذهبی و آیین ها می باشد.

آونی عنوان می کند که مساحت این ذوزنقه ها بسیار وسیع است به طوری که افراد می توانستند به آن وارد و یا از آن خارج شوند.  به احتمال زیاد برای انجام مراسم مذهبی و درخواست آب از خدایان باستانی بوده است.

راینهارد خاطر نشان کرد که طرح ها و مضامین مارپیچ در سایر مکان های باستانی پرو نیز یافت می شود. نماد هایی از حیوانات در سراسر پرو کشیده شده است. محققان می گویند که در دنیای باستان، عنکبوت نماد باران ، مرغ های زرشکی نمادی برای باروری و میمون ها نماد باران زیاد بودند.

راینهارد عنوان می کند که ارزیابی واحدی برای خطوط نازکا وجود ندارد. اما ترکیب باستان شناسی و مردم شناسی با علم جدید، توامان می تواند به درک جهان از خطوط نازکا کمک کند.

نمونه ی از خطوط نازکا

سایر مقالات مشابه :

ساختار ریشات یک پدیده عجیب طبیعی

۷ قلعه ترسناک در جهان