پومپی شهری که ساکنانش به سنگ تبدیل شدند

این مقاله در مورد شهر قدیمی رومان می باشد. که نام امروزه این شهر ایتالیایی پومپی می باشد. پومپی یک شهر باستانی بود که در مجتمع مدرن پمپی در نزدیکی ناپل در منطقه کامپانیا ایتالیا واقع شده است. پمپی به همراه هرکولانیوم و بسیاری از مناطق اطراف آن در سال ۷۹ میلادی بر اثر فوران کوه آتشفشان وزوو در زیر مواد مذاب دفن شدند و به شهرسنگی تبدیل شد.

این شهر مدفون مانند یک عکس ماندگار شده از زندگی رومیان ان زمان می باشد . مانند این است که زندگی در یک لحظه متوقف و جاودان شده است. در اثر حفاری هایی که انجام شده شواهد حاکی از آن است که افراد این شهر متمول بوده و خانه های مجلل و با شکوه با تزئینات اسلحه وجود داشته است.

شهر پومپی از میراث ثبت شده در یونسکو بوده و از جاذبه های گردشگری زیبا و مهم ایتالیا حساب می شود که سالانه قرین دو و نیم میلیون بازدید کننده دارد.

بعلت کاوش ها و حفاری های زیادی که برای کشف و شناسایی این منطقه تا سال ۱۹۶۰ میلادی صورت گرفته بود، این شهر در معرض نابودی قرار گرفت. لذا تمامی حفاری های بزرگ دیگر ممنوع شد. اما در سال ۲۰۱۸ بخش های دیگری از این شهر کشف شد.

 

موقعیت جغرافیایی

شهر پومپی در ۴۰ متری از سطح دریا در یک فلات ساحلی که در اثر گدازه های آتشفشان کوه وزوو به وجود آمده بود ساخته شد. این شهر در گذشته با خط ساحلی هم مرز بوده است اما امروزه حدود هفتصد متر از آن فاصله دارد. شهر پومپی وسعتی در حدود ۶۷ هکتار داشت و جمعیتی حدود یازده هزار نفر را در خود جای داده بود.

 

تاریخ شهر سوخته پومپی

تقریبا دو هزار سال پیش پومپی یک شهر شلوغ در جنوب ایتالیا بود. اما در تابستان سال ۷۹ میلادی آتشفشان کوه وسوویوس فوران کرد. این کوه در نزدیکی شهر پومپی قرار داشت. با فوران این اتشفشان گازهای سمس تا فاصله ۲۰ مایل دورتر از کوه در فضا پراکنده شدند. که خیلی سریع به شهر پومپی رسیدند. تفریبا در عرض یک شب این شهر و تمامی یازده هزار سکنه آن در زیر خاکستر مدفون شدند.

بناهای به جا مانده از پومپی
ویرانه های باقی مانده از شهر پومپی ، بازدید کنندگان را با سبک زندگی رومیان آن زمان آشنا می کند

شهر پمپی پس از مدفون شدن فراموش شد، به لطف محققان و دانشمندان این شهر دوباره در سال ۱۷۴۸ میلادی کشف شد. و کشف برخی قسمت های این شهر همچنان ادامه دارد. دانشمندان در تلاشند تا کشف کنند در آن روز شوم دقیقا چه اتفاقی افتاد.

 

فرو ریختن آسمان

پس از فوران آتشفشان در نزدیکی ظهر،‌ خاکستر عظیمی آسمان شهر را پوشاند و مردم شهر حتی قادر به دیدن خورشید نبودند. برخی از مردم شهر از شهر فرار کردندو برخی دیگر در خانه ای خود پناه گرفتند. خاکستر رو به پایین می آمد و در برخی از مکان ها این توده های خاکستر به ارتفاع نه پا می رسیدند. ورودی های غارها و منازل تماما مسدود شد. تمامی این انفاقات تنها در عرض چند دقیقه اتفاق افتاد و مردم حتی فرصت نکردند ک راه فراری بیابند.

البته نشانه ها حاکی از آن است که مردم ابتدا بعلت گازهای سمی حفه شده و سپس زیر خاکستر گرم مدفون شده اند.

پیکرهای سنگی به جا مانده از این شهر نشان می دهد که لواط و همجنس گرایی در این شهر وجود داشته است. برخی وجود گازهای سمی را باعث مرگ مردم می دانند و برخی دیگر بر این باورند که دمای بالا مردم را تلف کرده و عده ای هم باور دارند که ورود مواد مذاب به شهر جان مردم را گرفته است. هیچ یک از این دیدگاه ها اثبات نشده و محققان همچنان در حال بررسی هستند.

فرو ریختن آسمان
این شهروند پومپی نتوانست به موقع قرار کند و در معرض خاکستر گرم قرار گرفت

در نیمه های شب اولین ابر از چهار ابر حاوی خاکستر و سنگ و گازهای سمی به شهر پومپی رسید و تا شعاع ۱۸۰ مایلی خود همه چیز را نابود کرد. حدود ساعت هفت بامداد که تفریبا ۱۹ ساعت پس از فوران اولیه کوه آتشفشان بود، شهر با ترکیبی مرگبار از سنگ و خاکستر پوشانده شد.

 

گم شدن و دوباره پیدا شدن

بازدید از ویرانه های به جا مانده از شهر پومپی مانند این است که به زمان گذشته سفر کنیم. وجود لایه های خاکستر به حفظ ساختمان ها، آثار هنری و حتی حفظ اجساد کمک کرده است. این شهر به محققان کمک کرده که اطلاعات بسیاری را از رومیان عهد باستان کشف نمایند. اطلاعاتی که در دیگر مکان های به جا مانده وجود نداشته و از بین رفته بوده است.

ظرف کشف شده از شهر پومپی
باستان شناسان هنوز در حال کشف آثار باستانی در پومپی هستند. این کوزه ها در سال ۲۰۱۵ کشف شد.

بر اساس آنچه که باستان شناسان کشف کردند، دانشمندان معتقدند که پومپی شهری مرفه بوده است که ثروتمندان در تعطیلات خود از آن استفاده می کردند. وجود خیابان های عریض و خوب و سنگ فرش شده، وجود حمام های عمومی و یک سالن آمفی تئاتر که در ان مسابقات ارابه رانی یا نبرد گلادیاتورها را تماشا می کردند تماما گواه این مطلب هستند.

گرچه پومپی یک شهر تاریخی است که از لحاط باستان شناسی بسیار ارزشمند است. اما دانشمندان معتقدند که امکان فوران دوباره آتشفشان کوه وزوو وجود دارد. خوشبختانه امروز امکان پیش بینی و تخلیه شهر قبل از وقوع اتشفشان وجود دارد.

 

آیا پومپی همان شهر لوط است؟

داستان شهر پومپی بسار شبیه به داستان شهر قوم لوط در قرآن می باشد. در زیر برخی از ایات قرآن را که در مورد قوم لوط می باشد بیان میکنیم:

سوره عنکبوت آیه ۲۸ و ۲۹:

وَلُوطًا إِذْ قَالَ لِقَوْمِهِ إِنَّکُمْ لَتَأْتُونَ الْفَاحِشَهَ مَا سَبَقَکُمْ بِهَا مِنْ أَحَدٍ مِنَ الْعَالَمِینَ ﴿٢٨﴾

و لوط را [نیز فرستادیم]، آن گاه به قومش گفت: شما کار بسیار زشتی مرتکب می شوید که پیش از شما هیچ یک از جهانیان آن را انجام نداده اند. (۲۸)

أَئِنَّکُمْ لَتَأْتُونَ الرِّجَالَ وَتَقْطَعُونَ السَّبِیلَ وَتَأْتُونَ فِی نَادِیکُمُ الْمُنْکَرَ ۖ فَمَا کَانَ جَوَابَ قَوْمِهِ إِلَّا أَنْ قَالُوا ائْتِنَا بِعَذَابِ اللَّهِ إِنْ کُنْتَ مِنَ الصَّادِقِینَ ﴿٢٩﴾

آیا شما با مردان آمیزش می کنید و راه [توالد و تناسل] را قطع می نمایید و در محفل عمومی خود [در انظار یکدیگر] این کار بسیار زشت را مرتکب می شوید. پس جواب قوم او جز این نبود که گفتند: اگر تو از راستگویانی عذاب خدا را برای ما بیاور. (۲۹)

سوره عنکبوت آیه ۳۲:

قَالَ إِنَّ فِیهَا لُوطًا ۚ قَالُوا نَحْنُ أَعْلَمُ بِمَنْ فِیهَا ۖ لَنُنَجِّیَنَّهُ وَأَهْلَهُ إِلَّا امْرَأَتَهُ کَانَتْ مِنَ الْغَابِرِینَ ﴿٣٢﴾

گفت: لوط در آنجاست. گفتند: ما به کسانی که در آنجا هستند، داناتریم، حتماً او و خانواده اش را نجات می دهیم، مگر همسرش را که از باقی ماندگان خواهد بود، (۳۲)

آیات۳۴ و ۳۵ سوره عنکبوت :

إِنَّا مُنْزِلُونَ عَلَىٰ أَهْلِ هَٰذِهِ الْقَرْیَهِ رِجْزًا مِنَ السَّمَاءِ بِمَا کَانُوا یَفْسُقُونَ ﴿٣۴﴾

ما بر اهل این شهر به علت کار بسیار زشتی که مرتکب می شوند، عذاب سختی از آسمان نازل خواهیم کرد. (۳۴)

وَلَقَدْ تَرَکْنَا مِنْهَا آیَهً بَیِّنَهً لِقَوْمٍ یَعْقِلُونَ ﴿٣۵﴾

[پس با عذاب آسمانی، شهر و اهلش را در هم کوبیدیم] و از آن شهر نشانه ای روشن [از سنگ هایی که بر سر اهلش فرو باریدیم] برای مردمی که می اندیشند، بر جای گذاشتیم. (۳۵)

آیات ۶۸ تا ۸۴ سوره هود:

این آیات به قوم لوط و عذاب نازل شده بر آنها اشاره می فرماید و در آیه ۸۲ می فرماید:

فَلَمَّا جَاءَ أَمْرُنَا جَعَلْنَا عَالِیَهَا سَافِلَهَا وَأَمْطَرْنَا عَلَیْهَا حِجَارَهً مِنْ سِجِّیلٍ مَنْضُودٍ ﴿٨٢﴾

پس هنگامی که عذاب ما فرا رسید، بالاترین آن [سرزمین آلوده] را فروترینش نمودیم و بر آن سنگ هایی از نوع سنگِ گلِ لایه لایه فرو ریختیم. (۸۲)

همانگونه که از آیات فوق بر می آید داستان شهر پومپی بسیار شبیه به داستان قوم حضرت لوط می باشد. شما هم اگر در این باره اطلاعاتی دارید برای ما ارسال کنید.

 

سایر خوانندگان مقالات زیر را نیز مطالعه کرده اند: 

دره ستارگان، جایی که ستاره ها به زمین ضربه زدند!

غار خربس از جاذبه های گردشگری جزیره قشم