ساختار ریشات یک پدیده عجیب طبیعی

ساختار ریشات

تا به حال به عکس های هوایی نگاه کرده اید؟ در داخل این عکس ها سطح زمین مسطح و یک دست به نظر می آید. مزارع و نواحی مختلف در فاصله زیاد از سطح زمین به وضوح مشخص نیستند. اما جالب است بدانید که در عکس های هوایی از بیایان موریتانی، ساختار ریشات مانند یک چشم بزرگ گاو دیده می شود. این ساختار کروی شکل از فضا و عکس های هوایی بسیار زیبا تر و واضح تر مشخص است.

ساختار ریشات یک پدیده زیبای طبیعی

این پدیده که به نام های قلب ریشات، چشم آفریقا و چشم ساحارا شناخته می شود یک ویژگی برجسته مدور در صحرای موریتانی در نزدیکی روستای اودان در شمال غربی آفریقا  می باشد.  این بنای کهن دارای قطری به اندازه ۴۰ کیلومتر بوده و سنگ های رسوبی در آن بصورت لایه هایی قرار گرفته اند که به صورت حلقه هایی متحد المرکز ظاهر می شوند. صخره ایگنوس در داخل قرار دارد و شامل طیف های ریولیت و گابروس است که تحت تاثیر تغییرات گرمایی قرار گرفته اند. این سازه مکانی مملو از آثار باستانی بی نظیر آچولین نیز می باشد.

این ساختار دایره ای در صحرای موریتانی قرار گرفته است و از زمان اولین ماموریت فضایی فضانوردان به شدت مورد توجه قرار گرفت . چرا که به شکل یک چشم بزرگ (چشم گاو) در داخل یک بیابان بی انتها قرار گرفته است. تا قبل از سفر انسان به فضا و کشف ریشات، این بیابان به صورت یک بیابان بزرگ و بی خاصیت تصور می شد. این مکان بعنوان نقطه عطفی برای خدمه شاتل فضایی محسوب می شود.

نحوه پیدایش ساختار ریشات

دلایل مختلف و نظریات عدیدی در مورد نحوه و چگونگی پیدایش ساختار ریشات وجود دارد. برخی از زمین شناسان معتقدند که این مکان در اثر بر خورد شهاب سنگ به زمین به وجود آمده است. اما تحقیقات جدید پیرامون این سازه نشان می دهد که فرسایش، دلیل اصلی و عمده به وجود آمدن ریشات می باشد. در مورد پیدایش ریشات اینگونه توضیح می دهند که در ابتدا یک سازه گنبدی شکل از یک سنگ آتشفشانی سخت وجود داشته است و به مرور زمان و در اثر فرسایش،  این ساختار گنبدی، حالت مسطح و صاف به خود گرفته و لایه های مختلف سنگی آن، الگو های دایره ای شکل را به وجود آورده است.

زمین شناسان کانادایی در سال ۲۰۰۵ تحقیقات گسترده ای در این زمینه انجام دادند که این تحقیقات باعث ایجاد این فرضیه شد که این سازه یک ساختار و بدنه ماگمایی است که قدمت آن به دوره کرتاسه می رسد. این سازه توسط حلقه ها برشی حاوی سیلیس، رسوبات آهکی و دولومیت پوشیده شده است. با فعالیت مداوم آتشفشانی در این منطقه و با تولید سنگ های مذاب عمدتا قلیایی،  شکل خاصی از کارستی سازی به وجود آمد.

موقعیت جغرافیایی

فضانوردان بسیار دوست دارند که چشم صحرای صاحارا را از فضا مشاهده نمایند چرا که بسیار شبیه به محل فرود یک بشقاب پرنده به قطر ۴۰ کیلومتر می باشد. این منطقه در حدود ۲۰۰ متر بالاتر از ماسه های صحرا و اطراف آن واقع شده و قله بیرونی حاشیه این سازه حدود ۲۸۵ متر بالاتر از سطح دریا واقع شده است.

 

تاریخچه ساختار ریشات

حقیقت در مورد این مکان کمی پیچیده است چرا که قدمت آن به ۱۰۰ میلیون سال پیش می رسد. این مکان بهشت زمین شناسان می باشد. تپه های ساختار ریشات یک بدنه بی نظیر از شن و ماسه است که امتداد آن به مالی می رسد. در درون این تپه ها برخی از آثار باستانی کسور می باشد. کسور یک شهرک قرون وسطایی است که از برج ها و خانه ها تشکیل شده بود و در اطراف این شهرک دیواری کشیده شده بود. در داخل این شهرک کاروانسرا و مسیرهای تجاری وجود داشت. این شهرک در سال ۱۹۹۶ میلادی جزو میراث فرهنگی یونسکو به ثبت رسید.

روستای اودان

ساختار ریشات از ارتفاع یک ساختار بی نظیر به چشم می اید اما از سطح زمین زیبایی آن زیاد مشخص نیست . مسیر رسیدن به این ساختار بسیار دشوار است و معمولا حتی توریست ها با داشتن لیدر همراه در رسیدن به این مکان گم می شوند و نمیتوانند آن را بیابند.

مکان های گردشگری اطراف ساختار ریشات

اوادان شهری با قدمت هزار سال می باشد که در حاشیه صحرا قرار دارد. این شهر در نزدیکی ساختار ریشات قرار گرفته است. صحرای نزدیک اوادان مهلک ترین بیابان روی زمین می باشد. مردم محلی اوادان در حاشیه ها و در داخل شهر درختان نخل می رویانند.

در این مکان ویرانه های باستانی قرار دارد. چینگوتی و اوادان از میراث های باستانی و سازمان جهانی یونسکو می باشند چرا که مهد شکوفایی تمدن در دوره تجارت نمک بوده اند.

تپه های اطراف ریشات

این دو شهر در گذشته مهد یاد گیری مسلمانان بوده اند اما امروزه کتاب ها و دست نوشته های آنها رو به زوال می باشد. گرچه در سفر به این مکان زیبا، از سطح زمین زیبایی های آن زیاد مشخص نیست اما صحرا نوردی و ماجرا جویی در صحرا می تواند بسیار خاطره انگیز و هیجان انگیز باشد.

اگر زمانی نیاز به دور شدن از شهر و همهمه ی آن داشتید حتما به موریتانی این گوشه دنج جهان بروید.

سایر مقالات مشابه : 

چیچن ایتزا یکی از عجایب [۷]گانه جهان 

استون هنج از مرموزترین بناهای جهان 

آتلانتیس شهر گم شده: حقیقت یا افسانه؟