استون هنج از مرموزترین بناهای جهان

استون هنج

همه ما با این مکان آشنایی داریم! یکی از پس زمینه های ویندوز ایکس پی، که خیلی هم طرفدار داشت! شاید خیلی از ما اسم اینجا را ندانیم اما جالب است بدانید که استون هنج یکی از مرموز ترین نقاط کره زمین می باشد. چرا؟ برای پاسخ به این سوال با ما همراه باشید:

استون هنج

حقایق و تئوری ها در مورد این بنای تاریخی :

استون هنج یک بنای سنگی عظیم است که در یک دشت در شمال شهر مدرن سالسوری انگلیس واقع شده است.  تحقیقات نشان می دهد که قدمت این مکان تاریخی به حدود ده هزار سال می رسد. این بنای تاریخی که آن را استون هنج می نامیم در حدود چهار تا پنج هزار سال پیش ساخته شده و خود بخشی از یک بنای سنگی بزرگتر بود که پانزده برابر استون هنج بوده است.

بزرگترین سنگ این بنا به سارسنس معروف بوده و ارتفاع آن ۹ متر و وزن آن ۲۵ تن می باشد. محققان بر این باورند که این سنگ ها از مارلبورو داونز که در ۲۰ مایلی این مکان واقع شده به شمال آورده شده است.

به سنگ های کوچکتر استون هنج، بلو استونز ( سنگ های آبی) گویند این نامگذاری به این دلیل است که در زمان خیس شدن این سنگ ها یا شکسته شدن آنها رنگ آبی از آنها ساطع می گردد. این سنگ ها وزنی حدود چهار تن داشته و  از غرب ولز که حدود ۱۴۰ مایل تا این مکان فاصله دارد،‌به اینجا آورده شده اند. اینکه مردم در گذشته و بدون داشتن تکنولوژی های امروزی چگونه توانسته اند این سنگ های بزرگ را به این مکان بیاورند از رموزی است که ناشناخته باقی مانده است.

نظریه های ساخت این بنا:

تحقیقات اخیر نشان می دهد که اگر از یک مسیر چوبی استفاده شده باشد یک سنگ یک تنی می تواند توسط ده ها نفر انسان جا به جا شود. اما اینکه آیا مردم باستان از این روش استفاده کرده باشند یا خیر هنوز مشخص نیست.

نظریه دیگری که وجود دارد این است که در طی آخرین دوره یخبندان، یخچال های طبیعی این سنگ های آبی را به نزدیکی استون هنج منتقل کرده اند و افراد باستان مجبور به حمل آنها از ولز به اینجا نبوده اند.

برخی دیگر هم معتقدند که این سنگ ها را از طریق حمل و نقل آبی به اینجا آورده اند، اما سوال این است : آیا این روش منطقی به نظر می رسد؟!

معماری استون هنج

ساختمان استون هنج

استون هنج تنها بخشی از یک بنای بزرگتر است که از چوب و سنگ ساخته شده است. همچنین باستان شناسان شواهدی از شکار گشترده ماقبل تاریخ و جاده ای که به استون هنج منتهی می شود یافت کرده اند.

به همین خاطر دانشمندان معتقدند که زمین سالیزبری مدتها قبل از اینکه استون هیج ساخته شود خود بعنوان سرزمینی مقدس به شمار میرفت. در حدود ۱۰۵۰۰ سال قبل سه درخت کاج که بعنوان ستون های روح محافظ این سرزمین بودند در این مکان کاشته شدند.

شکار نقش مهمی در این منطقه داشته است. محققان حدود ۳۵۰ استخوان حیوانات و دوازده هزار و پانصد ابزار شکار در یک مایلی استون هنج پیدا کرده اند.

در نزدیکی استون هنج ده ها گورستان کشف شده است که در آنها هزاران نفر دفن شده اند. همچنین ۱۷ مقبره که به شکل دایره می باشند در نزدیکی این محل کشف شده اند. اخیرا مکانی به نام «خانه مردگان» در نزدیکی این محل کشف شده که قدمت آن به ۳۷۰۰ سال قبل از میلاد مسیح می رسد.

شواهدی وجود دارد که نشان می دهد افرادی که استون هنج را ساخته اند در نزدیکی این محل در حفاری هایی که بر دیواره های دارینگتون کرده بودند زندگی میکردند. اخیرا باستان شناسان شواهدی یافت کرده اند که نشا می دهد افرادی که در این خانه ها زندگی می کردند از لبنیات و محصولات گوشتی در رژیم غذایی خود استفاده میکردند. این رژیم غذایی نشان می دهد که آنها برده یا فقیر نبودند.

 

چرا استون هنج ساخته شد؟

داستان های زیادی در مورد دلیل ساخت استون هنج وجود دارد.

گافنی با اشاره به اینکه ممکن است مردم مسافت زیادی را برای بازدید از استون هنج بپیمایند گفت:

این بنا بخشی از منظره بسیار پیچیده تری است که دارای فعالیت های آیینی بوده است.

نظریه دیگیری که در مورد این بنا وجود داشته و در سال ۲۰۱۲ توسط اعضای پروژه ریورساید منتشر شد آن است که:

استون هنج اتحاد انگلیس را نشان می دهد. نقطه ای که مردم در سراسر جزیره با هم کار می کردند و دارای یک سبک مشابه زندگی بودند.

این نظریه نشان می دهد که چگونه توانستند سنگ های آبی را از غرب ویلز به این مکان آورده و چگونگی کار و منابع لازم را به ترتیب انجام دهند.

پروفسور مایک پارکر پیترسون از دانشگاه شفیلد در یک خبرنامه عنوان کرد:

استون هنج یک کار بزرگ بود و نیاز به همکاری هزاران نفر برای جا به جایی سنگ ها از یک مسافت طولانی و شکل دادن به آنها و در نهایت ساخت این بنا داشته است. انجام این کار می توانست یک عمل اتحاد بخش باشد.

استون هنج مکانی برای درمان؟

مکانی برای درمان؟

از دیگر نظریه هایی که اخیرا توسط پروفسور تیم دارویل از دانشگاه بورنموس و و پروفسور گافری مطرح شده است آن است که:

استون هنج ممکن است مکانی برای درمان باشد.

کشف هایی که از گورستان های نزدیک استون هنج به عمل آمده نشان می دهد افرادی که در آنجا دفن شده اند بیماری یا جراحات بدی داشته اند. همچنین تحقیقات انجام شده روی آنها نشان می دهد که بسیاری از این افراد از ساکنان این منطقه نبوده اند. همچنین تراشته هایی که از این بنا کنده شده اند پیدا شده که بسیار گیج کننده اند. محققان معتقدند که افراد برای خوش شانسی یا بعنوان تبرک! قطعاتی از این سنگ ها را جدا کرده اند.

دارویل بیان می کند که این مکان می توانسته یک معبد و یا مرکز درمانی بوده باشد.

استون هنج قطعا از بناهای معروف و بزرگ جهان است . همچنین به دلیل داشتن حلقه های متحرک ماقبل تاریخی خود، یکی از اسرار آمیزترین مکان ها به شمار می رود که در مورد چرایی و چگونگی ساخت آن هنوز حدس وگمان های زیادی وجود دارد.

سایر مقاله های پیشنهادی:

آتلانتیس شهر گم شده: حقیقت یا افسانه؟

پومپی شهری که ساکنانش به سنگ تبدیل شدند