هفده نکته برای پیشگیری از بیماری در سفر

چگونه از بیمار شدن در هنگام سفر پیشگیری کنیم؟ اگر دوست ندارید که نیمی از سفر خود را بخاطر بیمار شدن در بستر بمانید بهترین راه پیشگیری از بیماری است. هفده راه برای انتقال بیماری به شما وجود دارد که با رعایت کردن و اجتناب از آنها می توانید سفری دلپذیر را تجربه نمایید. در این مقاله ثامن الائمه شما را با نکاتی آشنا می کند که با رعایت آنها می توانید تا حد زیادی از مبتلا شدن به بیماری جلوگیری نمایید. با ما همراه باشید:

 

 • مقدار زیادی آب بنوشید

اگر از افراد بومی هستید می توانید از آب شیر برای شرب استفاده نمایید.  اما اگر برای سفر به محلی رفتید بهتر است از آب معدنی استفاده نمایید چرا که آب شیر دارای باکتری هایی ست که امکان دارد بر روی مردم محلی تاثیر نداشته باشد اما باعث بیماری های شکمی برای مسافران گردد. لذا توصیه می شود که مسافران از آب های معدنی که در بطری عرضه می شوند استفاده نمایند زیرا میزان باکتری این آبها تقریبا صفر بوده و حتی برای بیماران مشکلی ایجاد نمیکند.

با این حال باید مراقب آب های معدنی نیز باشید چرا که برخی از افراد سود جو، بطری های استفاده شده را با آب معمولی پر کرده و به فروش می رسانند. پس مطمئن شوید که بطری آبی که میخواهید مصرف نمایید کاملا پلمپ می باشد. همچنین می توانید برای اطمینان بیشتر از سیستم تصویه آب قابل حمل استفاده نمایید.

این نکته را فراموش نکنید که معمولا قالب های یخ از آب شیر ساخته می شوند. پس اگر مطمئن نیستید که قالب یخی که میخواهید استفاده نمایید از آب شیر است یا آب معدنی، از استفاده آن خودداری نمایید.

نوشیدن کافی آب

 • خوردن غذاهایی که با آب شیر شسته شده اند

به طور مشابه اگر خوراکی هایی که مصرف میکنید با آب شیر شستشو داده شده باشند شما از جهت باکتری هایی که درون آب شیر هستند آسیب پذیر خواهید بود. این حالت بیشتر درمورد کاهو، پیاز و سایر سبزیجاتی که از زمین به دست می آیند و نیاز به شستشو داشته و معمولا به صورت خام مصرف می شوند اتفاق می افتد.

غذاهای شسته شده با آب شیر

 • کاویدن و لمس صندلی هواپیما

جیب های صندلی های هواپیما بسیار آلوده هستند و دیرتر از آنچه شما حتی فکرش را بکنید نسبت به تمیز کردن انها اقدام می شود. در واقع در پروازهای کوتاه مدت اصلا این جیب ها تمیز نمی شوند . پس به شما توصیه میکنیم که به جز خواندن بروشور نجات که در جیب صندلی شما قرار دارد زیاد به صندلی و جیب آن دست نزنید.

این امر در مورد سایر سطوح هوایپیما نیز صادق است ( همچنین در مورد اتاق ترنزیت و سالن انتظار فرودگاه و توالت های عمومی آن نیز این امر صادق است.) اما جیب صندلی هواپیما آلوده ترین مکان است که به تمیز کردن آن هم توجهی نمی شود. برخی از مسافرین به محض سوار شدن به همواپیما تمامی صندلی خود را با اسپری الکل ضد عفونی می کنند تا از الودگی دست خود محافظت نمایند. اگر شما این روش را نمی پسندید توصیه می کنیم که تا زمانی که دست خود را با آب و صابون نشسته اید از دست زدن به صورت و دهان خود، خودداری نمایید.

جیب های صندلی هواپیما

 • استفاده از لیوان های هتل بدون شستشوی قبلی

بسیار دیده شده که خدمه هتل لیوان ها را با یک حوله تمیز می کنند یا حتی بدتر،‌ ماده تمیز کننده را داخل لیوان اسپری کرده و آن را با یک دستمال خشک میکنند. همچنین روی پیشخوان ها باقی مانده مواد شیمیایی یا خمیر دندان وجود دارد و پر از میکروب است که این ها هیچ یک برای سلامتی شما مفید نیست. پس اگر لیوان ها در کیسه پلاستیکی بسته بندی نشده آنها را قبل از استفاده با آب بسیار داغ بشویید و یا در استفاده از آنها محتاط باشید.

استفاده از لیوان های هتل

 • مراقب دهیدراته شدن بدنتان به ویژه هنگام پرواز باشید

بدن شما برای حیات به آب نیاز دارد و این نیاز زمانی که خسته باشید، در حال دویدن باشید و یا در معرض میکروب های ناشناخته قرار داشته باشید بیشتر می شود. کم آبی بدنتان باعث می شود که در مقابل ویروس ها و باکتری ها آسیب پذیرتر باشید. همچنین دهیراته شدن بدنتان زمان بهبودی و ریکاور شدن را بیشتر می کند.

سایر نکات ذکر شدن در این مقاله برای جلوگیری از بیمار شدنتان در طول سفر، نسبی بوده و بسیار به مقصد سفر شما مربوط می باشد اما این مورد هیدراته بودن بدنتان یک مورد کلی و مورد توجه است.

این نکته را به خاطر داشته باشید که نوشیدنی های غیر از آب و همچنین نوشیدن قهوه کمک زیادی به هیدراته شدن بدن شما نمیکند. نه اینکه اثری نداشته باشند بلکه در شرایطی اثر کافی بر هیدراته شدن بدن را ندارند.

نوشیدن آب کافی

 • رژیم غذایی خود را به طور اساسی تغییر دهید

نوشیدن و غذا خوردن مانند مردم محلی بخشی لذت بخش و لازم در هر سفری است و گاهی ممکن است که اجتناب کردن از این قصیه غیر قانونی باشد. اما این نکته را به خاطر بسپارید که تغییر ناگهانی و بیش از حد رژیم غذاییتان ممکن است به شما آسیب برساند . مثلا اگر شما در منزل خود میوه و سبزیجات زیادی استفاده میکنید جهش به مصرف زیاد کباب یا سایر گوشت ها به میزان سه مرتبه در روز ایده خوبی نیست.

از غذاهای محلی استفاده کنید اما سعی کنید یک یا دو وعده غذاییتان در روز مانند منزل خودتان باشد. اگر قصد دارید مدت زمان زیادی را در مکان جدید بمانید، می توانید به تدریج عادات غذایی خود را مانند مردم محلی کنید اما توصیه می کنیم که این کار را در طی چند روز انجام داده تا بدنتان به رژیم غذایی جدید عادت نماید.

تغییر عادت غذایی

 • در رستوران های کثیف غذا نخورید

غذاهای فاسد و کثیف می تواند باعث بیماری یا مسمومیت در مسافران بشوند. برای انتخاب رستوران دقت کنید که چند نفر در رستوران مشغول غذا خوردن هستند و چه تعداد افراد محلی به این رستوران می آیند. چون هرچه ازدحام در رستوران بیشتر باشد و افراد بومی از آن استفاده کنند نشان دهنده سالمتر بودن غذای رستوران می باشد. همچنین شلوغ بودن رستوران به معنی غذاهای تازه تر نیز هست.

استفاده از رستوران های مطمئن

 • غذاهای آب پز یا پوست گرفته شده بخورید

این یک نکته قدیمی است! زمانی که به غذا شک دارید از غذاهای جووشانده شده و یا پوست گرفته شده استفاده نمایید. زیرا اکثر باکتری ها توسط جوشانده شدن از بین می روند. و اکثر میکروب ها نمی توانند به لایه داخلی غذاها نفوذ کنند پس با پوست گرفتن آنها میزان باکتری آنها نیز کاهش میابد. بطور کلی سعی کنید در سفر از خام خواری اجتناب نموده و از غذاهای پخته شده استفاده نمایید.

استفاده از غذاهای پخته شده

 • مصرف کافئین

نوشیدن قهوه محلی در اوقات فراغت بسیار لذت بخش بوده و حس خوبی را در سفر به همراه دارد. اما مصرف بیش از حد کافئین در کافه تریاها که از فنجان های قابل شستشو استفاده میکنند، توصیه نمیشود چرا که امکان بروز بیماری های شکمی برای فرد وجود دارد. پس توصیه میکنیم که مصرف کافئین رادر سفر به میزان مصرف خانگی خود داشته باشید.

نوشیدن کافئین و قهوه

 • کم خوابی

همانند هیدراته کردن بدن، خواب کافی از ابزار بسیار موثر در غلبه بر بیماری و یا پیشگیری از بیماری می باشد. در واقع مصرف به اندازه آب و خواب کافی توامان می توانند در جهت پیشگیری و درمان بیماری ها بسیار مفید باشند.

داشتن خواب کافی

 • داروهای مصرفی خود را همراه داشته باشید

اگر از داروی خاصی استفاده می کنید فراموش نکنید که انها را با خود ببرید. همچنین توصیه میکنیم که داروهای عمومی مانند سرما خوردگی ، داروی اسهال و … را همراه خود داشته باشید زیرا در زمان نیاز به آنها می توانید درست به موقع آنها را استفاده نمایید.

به خصوص در سفرهای خارجی امکان دارد که به دست آوردن برخی داروها به دلایل قوانین کشوری و یا تفاوت زبان دشوار باشد. پس لازم است که برخی از داروهای مورد نیازتان را حتما همراهتان داشته باشید.

داروهای عمومی

 • ضد عفونی کننده های دست

شخصا به این اعتقاد ندارم که پس از لمس هر چیز جدیدی دست های خود را ضد عفونی نمایید. اما در سفرهای خارجی که هر چیزی در اطراف شما ممکن است باعث ایجاد بیماری شود، این ضدعفونی کننده ها می تواند بسیار کارآمد باشد. توصیه من به شما این است که این ضدعفونی کننده ها را تهیه کرده و در هواپیما، توالت های عمومی و زمانی که فرزرندانتان داخل محوطه ای بازی هستند، استفاده نمایید. نیازی نیست که دستان شما مانند دستان یک جراح استرلیزه باشد! تنها باید دستان خود را پاکیزه نگه دارید تا به بیماری دچار نشوید.

استفاده از ضدعفونی کننده های دست

 • در هنگام بیمار شدن به سیستم ایمنی بدن خود متکی نباشید

بسیاری از مسافران به دلدرد دچار می شوند که دلیل آن یک باکتری قوی یا ناشناخته برای بدن می باشد. در این موارد باید از آنتی بیوتیک استفاده نمایید. ممکن است فکر کنید که بدن شما می تواند با باکتری مقابله کرده و خود به خود بهبودی حاصل نماید اما این اشتباه است و باید در اولین فرصت به پزشک مراجعه کنید تا به باکتری اجازه رشد و شکوفا شدن ندهید.

در برخی موارد ممکن است اگر قبل از سفر با پزشک خود مشورت نمایید به شما آنتی بیوتیک هایی بدهد که در هنگام دل درد بتوانید از آنها استفاده نمایید. اما باید بدانید که آنتی بیوتیک ها کاربردهای متفاوت دارند و قبل از استفاده باید با پزشک خود مشورت نمایید.

 

 • استفاده از کرم های ضد آفتاب

برخی از بیماری ها توسط بیش از حد در معرض نور خورشید قرار گرفتن ایجاد می شود. علائمی مانند خارش پوست، تهوع و .. نشانه هایی از آفتاب زدگی می باشد. برای جلوگیری از آفتاب زدگی حتما کرم ضد آفتاب و یک کلاه با لبه های بزرگ را همراه داشته باشید.

استفاده از کلاه و کرم ضد آفتاب

 • شنا در اب های آلوده

در نزدیکی محل اقامت شما دریاچه ای وجود دارد که بسیار وسوسه کننده است! آب ان زیباست و علائمی از وجود فلزات سنگین، باکتری ها و یا جلبک در آن دیده نمی شود. اما صبر کنید حتما دلیلی وجود دارد که کسی در داخل آب این دریاچه شنا نمیکند.

وجود افرادی که در داخل آب شنا می کنند دلیلی بر سالم بودن آب نیست. مکان هایی بسیاری وجود دارد که افراد بومی در آن شنا می کنند ( یا در آن به ماهیگیری می پردازند) اما ماموران سلامت از شنا کردن در آنها افراد را منع می کنند.

قبل از اینکه به داخل آب شیرجه بزنید به دنبال علائم ، لوله های تخلیه در آب، زباله های روی سطح و سایر شاخص های هشدار دهنده باشید که به شما نشان می دهد این آب برای شنا کردن ایمن نیست.

شنا کردن در آب های آلوده

 • قبل از سفر واکسن های توصیه شده را بزنید

قبل از سفر خود، سایت های CDC  و سایت وزرات امور خارجه را بررسی نمایید تا از واکسن های توصیه شده در مناطقی که قصد سفر به آنها را دارید مطلع شوید. و در صورت نیاز حتما واکسن های لازم را بزنید.

واکسن های توصیه شده

 • انجام دادن تحقیقات در مورد بیماری های شایع در مقصد

به راحتی با مراجعه کردن به سایت CDC می توانید اطلاعات درمانی و بهداشتی کشور مقصد را مطالعه نمایید.

 

باید این نکته را ذکر کنیم که نمیتوان از تمامی بیماری ها مصون ماند، اما رعایت نکات هفده گانه بالا می تواند تا حد بالایی ایمنی شما را در سفر تامین کند.

بیشتر بخوانید: